Biustonosze bralette, czyli popularne braletki, o których pisaliśmy w tekście: Braletki, czyli bieliźniana rewolucja na dobre zawładnęły modą. Można spotkać je dosłownie wszędzie: na wybiegach największych projektantów, w ofertach większości sklepów modowych, a coraz częściej także w typowych sklepach z bielizną. Jak dokładnie wygląda? Jakie może mieć rodzaje? Kto będzie w nim wyglądać najlepiej? Odpowiadamy!
Co to jest biustonosz bralette?
Nazwa bralette pochodzi z języka francuskiego i oznacza top zbudowany z trójkątów, najczęściej koronkowy. Z tego względu najpopularniejsze biustonosze braletki składają się właśnie z trójkątnych miseczek połączonych gumą bądź koronkowym obwodem.
Braletki to przede wszystkim biustonosze miękkie, stawiające na komfort i naturalny wygląd biustu. Nie zapewniają mocnego uniesienia ani modelowania, choć oczywiście zdarzają się takie biustonosze bralette, które łączą nowoczesny, zmysłowy wygląd z dobrym profilowaniem piersi (o nich napiszemy w dalszej części tekstu). Delikatne modelowanie i prymat wygody mają swoje uzasadnienie w najnowszych trendach modowych i społecznych – także tych związanych z samoakceptacją i promowaniem naturalności i różnorodności.
Typy biustonoszy bralette
Choć pierwotny zamysł twórców biustonoszy bralette, zawarty już w samej nazwie modelu, dotyczył prostej konstrukcji opartej na koronkowych trójkątach, to w ostatnich latach projektanci pokazali swoje interpretacje najmodniejszego stanika dekady. W związku z tym współczesne modele braletek możemy podzielić na następujące kategorie:
Klasyczny stanik braletka
Klasyczna braletka jest prostym biustonoszem, którego miseczki mają kształt trójkąta. Może to być zarówno miska złożona z dwóch trójkątów zszytych ze sobą pionowym szwem, jak i jeden trójkąt ze specjalną zaszewką w dolnej części. W przypadku biustonoszy niewielkich biustów można spotkać także trójkąty bez żadnych szwów lub zaszewek, czasami są one lekko zmarszczone w dolnej części miseczki.
Klasyczny stanik braletka jest miękki, nieusztywniony, nie posiada ani fiszbin, ani drutów, ani żadnych wypełniaczy. Jest po prostu miękkim, romantycznym akcesorium, noszonym, by uzyskać naturalny efekt lekkiego uniesienia biustu lub wykorzystywany jako uzupełnienie modowej stylizacji.
Biustonosz bralette z baskinką
Choć biustonosz baskinką nie jest odrębnym rodzajem stanika, to ilość zapytań o taki produkt zainspirowała nas do napisania o nim nieco szerzej. Najważniejsza jest tu baskinka, czyli ozdobny pasek materiału, wszyty jako falbana pod gumą obwodową. Baskinka pierwotnie zdobiła spódnice, żakiety lub sukienki lub płaszcze, do bielizny trafiła nieco później, gdy projektanci szukali nowych rozwiązań konstrukcyjnych. W przypadku biustonosza pełni rolę dekoracyjną, podkreślając talię i wysmuklając sylwetkę lub dodając całości romantycznego charakteru.
Baskinki w biustonoszach mogą mieć różne formy. Najczęściej są to koronkowe wstawki, lekko zmarszczone lub wszyte zupełnie na płasko. Czasami mają ozdobnie wycięte przody lub boki albo są ułożone na tak zwane zakładki. Nieco inaczej wyglądają baskinki tiulowe. Tu dominują mocne marszczenia, nadające biustonoszom wizualnej lekkości i romantyczności.
Braletka z fiszbiną
Choć z założenia braletki są stanikami zupełnie miękkimi, to nie brakuje obecnie biustonoszy bralette z fiszbiną (czy też mówiąc precyzyjniej: z bieliźnianymi drutami). Tego typu staniki łączą nowoczesny wygląd koronkowych biustonoszy z mocniejszym profilowaniem, bo dzięki fiszbinom miseczka zyskuje półokrągły kształt.
Jak rozpoznać, czy dany stanik jest jeszcze braletką czy już klasycznym miękkim biustonoszem? Najlepiej spojrzeć na detale. Braletki mają zwykle bardzo ozdobne tyły i boki, zamiast tiulowych paneli są to ozdobne gumy lub inne zdobienia. Jeśli masz przed sobą stanik tak piękny, że nie chce się go ukrywać pod ubraniem, to w większości przypadków będzie to właśnie braletka!
Braletka z miseczkami
Pisząc „braletka z miseczkami” mamy na myśli miękki koronkowy biustonosz, który ma wszyte miseczki z pianki gorseciarskiej. Pianki są wszywane przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze: delikatnie powiększają biust, co dla wielu kobiet może być pożądanym efektem. Po drugie: osłaniają brodawki, dzięki czemu nie odznaczają się one pod ubraniem.
Braletka z wszytą miseczką wygląda nieco inaczej od zupełnie koronkowej braletki – nie jest tak delikatna i lekka. Nie oznacza to jednak, że nie może wyglądać pięknie! Kobiety, które wybierają swoją pierwszą braletkę w życiu często zaczynają od takiej właśnie opcji, by stopniowo przyzwyczajać się do lekkich, nieusztywnianych konstrukcji.
Braletka push-up?
Tę kategorię zostawiliśmy sobie na deser, bo mamy do niej bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony wiemy, że niektórzy producenci wprowadzają do oferty braletki push-up, czyli biustonosze bralette z wszytą grubą pianką. Z drugiej strony zastanawiamy się: po co? Pianki push-up, których zadaniem jest powiększenie biustu o jeden, dwa, a nawet trzy rozmiary są zupełnym zaprzeczeniem idei naturalnej, lekkiej bielizny. Co więcej: ich wszycie do miękkiej konstrukcji rzadko kiedy zapewnia właściwy efekt, bo tego typu pianka wymaga mocnego podparcia i ustabilizowania.
Kobietom, które lubią nowoczesne formy bieliźniane, a nie wyobrażają sobie bielizny bez push-upu polecamy wybór tych staników, które są nieco bardziej zabudowane – mają wyższe miseczki i szerszy pas obwodowy (na przykład w formie koronkowej baskinki). Dzięki temu wkładki będą dobrze ustabilizowane, a biust właściwie uniesiony i optycznie powiększony.
Biustonosz braletka – dla kogo?
Choć często widzimy stwierdzenie, że biustonosz braletka to dobry wybór wyłącznie dla osób z małym lub średnim biustem, to nie możemy się z tym zgodzić. Bielizna, podobnie jak każda inna kategoria ubraniowa, powinna być wybierana według jednego klucza: jeśli masz ochotę coś założyć, to po prostu to zrób. Podział mówiący o tym, że małe biusty muszą zakładać push-upy, duże biusty muszą być podniesione pod samą szyję, a miękkie biustonosze nadają się tylko do łóżka jest – co tu dużo mówić – bardzo archaiczny.
Czy mając mały biust możesz nosić biustonosz bralette nie martwiąc się o to, że będziesz wyglądać płasko? Możesz. Czy mając duży biust możesz nosić biustonosz bralette, nie martwiąc się o to, czy Twój biust nie będzie zbyt nisko? Możesz. Najważniejsze jest ustalenie z samą sobą tego, czego oczekujemy od biustonosza i co się nam w nim podoba. Dla jednych będzie to mocne uniesienie, dla innych naturalny wygląd. Jedni wolą gładkie nudziaki, inni – superseksowne biustonosze z paskami. Trzeba po prostu znaleźć swój ideał, nie zapominając o dobrym dopasowaniu rozmiaru.
Gdzie kupić biustonosz bralette?
To pytanie nie jest takie proste, bo wbrew pozorom temat braletek jest dla producentów trudny. Firmy specjalizujące się w produkcji klasycznej bielizny damskiej wciąż traktują temat braletek jak ciekawostkę, skierowaną do wąskiej części rynku. Widać to także w butikach z bielizną – jeśli poprosimy o biustonosz beżowy, to dostaniemy kilkanaście różnych modeli do wyboru. Jeśli natomiast poprosimy o miękką braletkę, to brafitterka pokaże nam – przy naszym dużym szczęściu – dwa albo trzy modele.
Z pomocą przychodzą tu sklepy internetowe i segment bielizny modowej. Młode marki bieliźniane, które powstały w szczycie popularności biustonoszy bralette, zdążyły się w tej formie wyspecjalizować i bardzo często mają w ofercie więcej braletek niż beżowej klasyki. Biustonosze braletki są obecne także w sieciówkach, jednak tam trzeba bardzo uważać z obwodami! Obwody są w sieciówkach kwestią zupełnie umowną, przez co mają (zasłużoną) opinię bielizny wyłącznie dla bardzo drobnych dziewczyn, które szukają bielizny z miseczką AA lub A.
[…] To, czy założysz białą koszulę, obcisły top, rozpięty biały sweterek czy biały koronkowy stanik bralette nie ma większego znaczenia – chodzi o zachowanie białego (lub bardzo jasnego) koloru. […]