Tatuowanie ciała ma swoje początki już w czasach prehistorycznych. Wykorzystywano do tego naturalne barwniki i bardzo prymitywne (jednak jak się okazuje skuteczne) narzędzia m.in. ostre rylce. Sam proces nie służył tak jak teraz ozdobieniu i pokolorowaniu skóry, ale miał głębszy sens – chodziło bowiem o kult religijny, a bardzo często także o magię.
Przez lata doskonalono ten zabieg, przypisywano mu także kolejne znaczenia. Większość z nich sprowadzała się do pewnego rodzaju identyfikacji danej osoby i jej przynależności do plemiona czy gangu. W końcu tatuaż stał się również narzędziem ‘ułatwiającym’ pracę w obozach czy więzieniach (więcej na ten temat możecie znaleźć w świetnej powieści H. Morrisa Tatuażysta z Auschwitz).
Zanim tatuowanie stało się sztuką, przez dziesiątki lat miało swoje ‘5 minut’ w bardzo wielu dziedzinach życia człowieka. Współcześnie tatuatorzy to znakomici artyści, którzy bardzo często są absolwentami ASP lub podobnych ośrodków twórczych, gdzie szkolą swój warsztat. Studia tatuażu można spotkać niemalże za każdym rogiem ulicy większego miasta w Polsce, ale czym kierować się wybierając takie miejsce oraz co warto wiedzieć przed zrobieniem pierwszego tatuażu?
Ile kosztuje tatuaż?
Na pewno każdy z was zna regułę, że wysoka jakość idzie zwykle w parze z równie wysoką ceną. To samo tyczy się tatuażu (nie zmienia to faktu, że możecie zrobić go za połowę ceny w jakiejś piwnicy na przedmieściach). Prawie każde studio ma opłatę początkową za tatuaż – bez względu na to, czy jest to jedna literka, czy bukiet kwiatów. Ceny małego wzoru wahają się od 100 do 200 zł, ale jest to oczywiście kwestia indywidualna.
Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest bardzo prosta – tatuażysta musi przygotować miejsce pracy, począwszy od dezynfekcji stanowiska, po rozłożenie odpowiedniego sprzętu bez względu na to, czy robi dziarę zajmującą kilka centymetrów, czy też pół ramienia. Nie bądźcie więc zaskoczeni, jeśli wasza koleżanka zapłaci tyle samo za kilkucentymetrowy kwiatek, co wy za pierwszą literę imienia swojej bliskiej osoby.
Cena tatuażu – od czego jeszcze zależy?
Od czego jeszcze zależy całkowity koszt zrobienia tatuażu? Poniżej wypunktowaliśmy najważniejsze czynniki:
- miejscowość (wiadomo, że w mniejszych miejscowościach ceny będą nieco niższe)
- kolor/bez koloru – jeden z ważniejszych czynników determinujących finalny koszt; kolorowe tatuaże są oczywiście droższe
- wielkość – przy większych projektach tatuowanie dzielone jest na kilka etapów; bardzo często tatuażyści mają swoją stałą cenę za kilkugodzinną sesję (ceny zazwyczaj oscylują koło 1000 zł i wyżej)
- styl; tatuaże realistyczne zawsze będą droższe, niż np. tatuaż graficzny przypominający kreślenie ołówkiem
Cena tatuażu na pewno nie będzie zależała od miejsca na ciele, gdzie zostanie wykonany (warto jednak zerknąć na mapę bólu, by móc przygotować się psychicznie na pierwszą sesję).
Pierwszy tatuaż – od czego zacząć?
Planując swój pierwszy tatuaż warto pamiętać o kolejności – najpierw wzór, potem studio. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ nie w każdym miejscu znajdzie się taki artysta, który będzie specjalizował się w danym temacie i stylu. Jeśli więc zechcesz wytatuować np. podobiznę swojego pupila w realu, studia gdzie głównym tematem jest odlschool nie będą najlepszym pomysłem (nawet jeśli pracuje tam koleżanka koleżanki! :)).
Mając swój wymarzony wzór warto poświęcić trochę czasu na przejrzenie wielu ofert i porównanie prac tatuażystów. Pamiętajcie, że nadal bardzo często zdarzają się pseudo-artyści, którzy kradną prace z internetu przedstawiając je jako swoje. Zazwyczaj na takich profilach jest niewiele projektów i są wykonane w różnych stylach – bądźcie więc czujni! Poza tym poczytajcie opinie (obecnie w internecie nic nie ginie), a na koniec skontaktujcie się z wybranymi tatuażystami sprawdzając jakie mają podejście do potencjalnego klienta.
Co do wzoru – im dłużej będziecie się zastanawiać, tym wyższe prawdopodobieństwo, że wasze zdanie zmieni się 8394658946583921283 razy zanim rozpoczniecie poszukiwanie studia tatuażu. Pierwsza myśl jest zawsze najlepsza! Jeśli lubicie naturę, roślinność i kwiaty – szukajcie motywu związanego z florą, jeśli kochacie bajki – przejrzyjcie motywy z ulubionymi postaciami Disneya. Nie zapomnijcie, że dobry tatuażysta zaprojektuje dla was indywidualny projekt na podstawie wskazówek i Waszych inspiracji, nie powinien skopiować ‘gotowca’ z internetu.
[…] którzy w najbliższym czasie mają zamiar wykonać swój pierwszy lub kolejny tatuaż. W tekście: Pierwszy tatuaż: jak się przygotować opisałyśmy krok po kroku wszystkie potencjalne zagadnienia. Tym razem skupimy się więc tylko na […]