Gala Oscarowa zbliża się wielkimi krokami, warto więc przypomnieć sobie najlepsze kobiece role. Macie swoją faworytkę?
„Obiecująca. Młoda. Kobieta”

Jeden z najwyżej ocenianych filmów ostatnich miesięcy i bez wątpienia jeden z najbardziej udanych debiutów reżyserskich – a warto wspomnieć, że reżyserką i autorką scenariusza jest Emerald Fennell. „Obiecująca. Młoda. Kobieta” to opowieść o 30-letniej Cassie, która – mówimy w dużym uproszczeniu, by nie zdradzać zbyt wiele – prowadzi podwójne życie. W dzień pracuje w kawiarni, nocą zmienia się w femme fatale i daje nauczkę napastliwym mężczyznom. Trochę kino zemsty, trochę portret psychologiczny, nakreślony z dużym wyczuciem i finezją. Z pewnością warty obejrzenia!
Film jest nominowany w pięciu kategoriach Oscarowych:
- Najlepszy film
- Reżyseria
- Scenariusz oryginalny
- Aktorka – tu rewelacyjna rola Carey Mulligan
- Montaż
2. „Cząstki kobiety”

„Cząstki kobiety” to film, który w poruszający sposób próbuje odpowiedzieć na wiele intymnych pytań: jak mierzyć się z rzeczywistością, gdy przeżyło się niewyobrażalną tragedię? czy lepiej przejść przez to w pojedynkę, czy próbować dzielić się bólem? czy zawsze warto szukać winnych?
Film jest jednocześnie piękny i trudny, a grająca główną rolę Vanessa Kirby zachwyca talentem. Dzięki niej „Cząstki kobiety” walczą o statuetkę w kategorii: najlepsza aktorka.
3. „Emma”
„Emma” to kolejna już adaptacja słynnej powieści Jane Austen. Tym razem w rolę tytułową wcieliła się zjawiskowa Anya Taylor-Joy, której popularność przyniósł „Gambit Królowej”. Emma w wydaniu Taylor-Joy zachwyca lekkością i wdziękiem – i to w dużej mierze dzięki niej całość jest pięknym widowiskiem. Pastelowe stroje z epoki, perypetie młodzieńczo – miłosne oraz błyskotliwy komentarz na temat podziałów klasowych. Jeśli bliska jest wam proza Austen, będziecie zachwyceni!
Film jest nominowany w dwóch kategoriach Oscarowych:
- Kostiumy
- Charakteryzacja
4. „Nomadland”
„Nomadland” to tegoroczny zdobywca Złotego Globu dla najlepszego filmu dramatycznego. I nie ma w tym nic dziwnego, bo film Chloé Zhao jest jednocześnie prosty i metaforyczny, autentyczny i melancholijnie utopijny. Opowiada historię Fern, współczesnej nomadki, która po utracie pracy, męża i majątku rozpoczyna życie w drodze. Przemierzając pustynię w Arizonie Fern natrafia na innych wędrowców, mierzących się z kryzysem bezdomności – czasami z wyboru, czasami z konieczności. Warto obejrzeć dla hipnotyzującej gry Frances McDormand. I dla wielu małych wzruszeń.
Film zdobył aż sześć nominacji do Oscarów w następujących kategoriach:
- Najlepszy film
- Najlepsza Aktorka – Frances McDormand
- Reżyseria
- Scenariusz adaptowany
- Zdjęcia
- Montaż
5. „Elegia dla bidoków”

Choć „Elegia dla bidoków” nie jest typowym filmem kobiecym, co w naszym rozumieniu oznacza portretowanie przede wszystkim kobiet – to nie sposób pominąć w tym zestawieniu fenomenalną kreację Glenn Close. Wykreowana przez nią postać nestorki rodu jest wyrazista, charakterna i momentami po prostu wredna, ale kluczowa do zrozumienia sensu „Elegii” jako opowieści o tym, że zło rodzi zło, a rodziny się nie wybiera.
Film jest nominowany w pięciu kategoriach Oscarowych:
- Aktorka drugoplanowa – Glenn Close
- Charakteryzacja
Komu kibicujecie?
[…] “Obiecująca. Młoda. Kobieta”, o którym możecie przeczytać w naszym tekście: Oscary 2021: pięć najlepszych filmów o kobietach. Aktorka wybrała złoty zestaw Valentino z kolekcji haute couture wiosna-lato 2021. Prawda, że […]