Czym jest kintsugi?
Kintsugi (jap. 金 継 ぎ) – złota naprawa, lub inaczej kintsukuroi (jap. 金 繕 い) – złota stolarka to japońska sztuka naprawy potłuczonych wyrobów ceramicznych. Swoją historią sięga do XVI wieku, gdy szogun Yoshimasa Ashikaga zbił swoją ukochaną czarkę do herbaty, a ponieważ strata ulubionej rzeczy bardzo boli, postanowił zlecić chińskim rzemieślnikom naprawę naczynia, jednak nowy wygląd czarki bardzo go rozczarował. Rozbite fragmenty zostały połączone przy pomocy metalowych zacisków, które bardzo szpeciły ukochane naczynie. Yoshimasa nie dał jednak za wygraną i poprosił o pomoc japońskich mistrzów ceramiki – był to początek pięknej i szlachetnej sztuki kintsugi.
Żywica, mąka, woda i trochę złota
Na czym polega ta japońska technika naprawy naczyń? W skrócie: należy utworzyć mieszanką z laki (żywicy sumaka lakowego) oraz sproszkowanych metali szlachetnych – w taki sposób powstaje specjalny klej, którym służy do łączenia potłuczonych elementów naczynia. Przez lata Japończycy udoskonalali sztukę kintsugi, dzięki czemu dzisiaj artyści używają nie tylko laki i metali szlachetnych, ale również wody i mąki. Tak powstały klej nosi nazwę mugi-urushi, po którego nałożeniu naczynie trafia do szczelnie zamkniętego pudełka na 1-2 tygodnie, aby klej się odpowiednio utwardził. Kolejny etap to polerowanie i nałożenie na pęknięcia wybranego sproszkowanego metalu szlachetnego oraz dwóch past na bazie kleju mugi-uruchi: czarnej (roiro-urushi) i czerwonej (e-urushi). Po utwardzeniu wszystkich elementów następuje ostatnie polerowanie naczynia i gotowe!
Kintsugi: sztuka naprawy i sztuka życia
Wiele osób zwraca uwagę na fakt, że kintsugi to nie tylko artystyczna forma naprawy naczyń, ale przede wszystkim życiowa filozofia, która zakłada, że nasze życie jest jak naczynie, które mimo wad i uszkodzeń można naprawić w piękny sposób. Dzięki temu każda rzecz zyskuje na wyjątkowości i jest jedyna w swoim rodzaju, a złote blizny opowiadają historię, której nie należy się wstydzić. Japońska sztuka kintsugi uczy nas szacunku do tego, co codzienne, kruche i niedoskonałe, bo przecież doskonałe życie nie istnieje, a jedyne co możemy zrobić, to pozwolić naszym bliznom zagoić się i nosić je z dumą niczym złote wstęgi na naprawionych naczyniach, które opowiadają jedyną w swoim rodzaju historię.
Dowodem na popularność tej filozofii jest fakt, że naczynie naprawione za pomocą sztuki kintsugi zyskuje o wiele większą wartość niż przed uszkodzeniem.

Inspiracje sztuką kintsugi
Piękno tej japońskiej sztuki zostało docenione na całym świecie. Współcześnie powstają naczynia, które mają specjalnie namalowane pozłacane wstęgi – w taki sposób, aby jak najbardziej przypominały rzeczy naprawione zgodnie ze sztuką kintsugi. To bardzo popularny trend wykorzystywany w zastawach stołowych, ale również w dekoracjach ogrodowych.
Inspirację sztuką kintsugi dostrzegamy również we współczesnym wystroju wnętrz – złote i srebrne paski przebiegające nierównolegle i chaotycznie po łazienkowych czy sypialnianych ścianach to nic innego jak kolejne nawiązanie do tego trendu.


Co ciekawe, sztuka kintugi stała się inspiracją również w temacie stylizacji paznokci! Hitem sezonu wiosna/lato 2022 są błyszczące, najczęściej złote lub srebrne linie, które tworzą na paznokciach przepiękne i wyjątkowe wzory – gdy zobaczymy takie paznokcie możemy być pewni, że swój wyjątkowy wygląd zawdzięczają japońskiej tradycji!
Gdzie jeszcze dostrzegacie inspiracje sztuką kintsugi?