Kiedy ponad 100 lat temu przedsiębiorczy garncarz z miasteczka Onil, w hiszpańskiej prowincji Alicante zrobił z gliny pierwszą lalkę, nie wiedział jeszcze, że w ten sposób zmienia na zawsze losy swojej miejscowości. Jego kreatywność i determinacja dały początek pierwszej hiszpańskiej fabryce lalek, a w ciagu kolejnych dekad zainspirowały lokalnych rzemieślników do pójścia w jego ślady. W ten sposób miasteczko Onil stało się kolebką przemysłu zabawkarskiego i dziś liczy aż 38 producentów zabawek, przy zaledwie 7500 mieszkańców.
Popularność lalkarstwa w Hiszpanii sprawia, że jedna z najważniejszych biznesowych nagród przyznawana jest właśnie dla „zabawki roku”. W ostatniej edycji, czyli tej nagradzającej najlepsze zabawki 2020 roku statuetkę zdobyła kolekcja lalek z zespołem Downa lokalnej marki Miniland.

Lalki Miniland, które nawiasem mówiąc od kilku lat można dostać w Polsce, od dawna mają swoje grono wielbicieli. Są wykonane z winylu, bardzo przyjemne w dotyku, delikatnie pachną wanilią i przede wszystkim pozwalają dzieciom na poznawanie różnorodności. Zanim marka Miniland wprowadziła do sprzedaży lalki z zespołem Downa, miała w ofercie lale-bobasy wzorowane na chłopcach i dziewczynkach wielu narodowości. Lalki Europejki, Azjatki, Latynoski czy Afrykanki zachwycały dbałością o szczegóły, uchwyceniem charakterystycznych cech każdej rasy i pięknymi włosami. Każda z ras była dostępna w wersji chłopca lub dziewczynki i co ważne obie lale miały szczegóły anatomiczne pozwalające dzieciom poznawać budowę ciała.
W 2020 roku do kolekcji lal Miniland dołączyły cztery lalki z zespołem Downa, dwóch chłopców i dwie dziewczynki, o różnych kolorach skóry. Jak podkreśla Victoria Orruño – dyrektor marketingu firmu – lalki są przeznaczone dla wszystkich dzieci, by oswajać je z różnorodnością.
Na początku trochę się martwiliśmy [o to, jak zostaną przyjęte zabawki z zespołem Downa – przyp.red], ale reakcja bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Czasami nie zauważamy tego, że zabawa lalkami jest dla dzieci bardzo wzbogacającym i kształtującym doświadczeniem. Mogą dzięki nim zobaczyć inną rzeczywistość i ją znormalizować – dodaje Orruño.
Lalki marki Miniland kosztują ok. 100 zł i można je kupić w wielu polskich sklepach z zabawkami, także tych online.